Archiwum 09 października 2015


Dlaczego czytamy horrory?
Autor: czytelniczkowianeczka
09 października 2015, 09:23

 

Książkowe horrory to ciekawa część literatury. Nie wszyscy wiedzą, że wywodzą się one z epoki, która większości kojarzy się ze wzniosłymi poetami, czyli romantyzmu.

To właśnie w tym okresie powstały tak zwane powieści gotyckie i poematy grozy, w których najważniejszymi elementami były przerażające wizje nocnych zjaw i upiorów pojawiających się w sceneriach zamków, lochów i ciemnych lasów.

Z czasem powieści te ewoluowały, aby stawać się coraz bardziej krwawe i niekiedy wręcz makabryczne. Nie zmienia to jednak faktu, że horrory pozostają od lat jedną z najlepiej sprzedających się gałęzi rynku wydawniczego. Dlaczego tak się dzieje?

Z pewnością dlatego, że ludzie zwyczajnie lubią się bać. I tak, jak oglądają horrory, lubią je także czytać. W końcu "powieści z dreszczykiem", jak je kiedyś nazywano, pobudzają wyobraźnię bardziej, niż obraz filmowy. Dodatkowo wiele z tych książek, pisanych na przykład przez Stephena Kinga, posiadają fabułę równie wciągającą, jak powieści kryminalne. Osadozne są jednak w realiach, w których wszystko jest możliwe i sakramentalne pytanie "kto zabił", może dotyczyć tak samo psychopatycznego mordercy, jak i naznaczonego strasznym piętnem monstrum. Znawcy tematu uważają jednak, że wszystkie wymyślone w horrorach postaci są tak naprawdę ucieleśnieniem wszystkich naszych prawdziwych lęków. A najlepiej czyta się książki, które mówią o nas.

Lektura na słuchawkach
Autor: czytelniczkowianeczka
09 października 2015, 09:11

 

Zakup lektury szkolnej w formie audiobooka zamiast klasycznej papierowej formy to świetny pomysł na zachęcenie dziecka do czytania książek. Niektórym nastolatkom ciężko jest przebrnąć przez przydługie tomy, których znajomość jest wymagana na zaliczenie języka polskiego. Audiobook nagrywany z uczestnictwem aktorów, efektów dźwiękowych i nastrojowej muzyki, pobudzi wyobraźnię młodego człowieka i lepiej zapadnie mu w pamięć.

 

Dzięki temu lepiej przyswoi on treści zawarte w książce i ma szansę na zdobycie lepszej oceny. Dodatkowo będzie on mógł "czytać" swoją lekturę w drodze do szkoły, na trening czy zwyczajnie wieczorem w łóżku. Nie ma miejsca na wymówki o braku czasu na szkolne lektury! Tak samo jak w przypadku papierowej formy książki, słuchając audiobooka można sporządzać dodatkowe notatki, aby nie zapomnieć istotnych szczegółów takich jak imiona bohaterów, czy nazwy miejscowości.

 

Bajki i wierszyki dla młodszych dzieci również są dostępne w formie audiobooków. Takie bajki pomagają w rozwoju dziecka, aktywizują jego kreatywność i wyobraźnię. Dodatkowo pozwalają odetchnąć rodzicom zmęczonym wielogodzinnym czytaniem na głos. To znakomity sposób na oswajanie dziecka z literaturą już od najmłodszych lat.